Piteå Racketklubb

Öppen träning (Lovträning)

Öppen träning (Lovträning)

Vad?

Öppen träning är när banorna är bokade men ingen tränare är på plats. Är inte heller säkert att någon annan är där och spelar så vill man ha någon att spela med måste man bestämma det i förväg.

Varför?

Det kan vara många olika anledningar men de vanligaste är tävlingar och lov. Tävlingar är oftast på helger och då är ofta tränarna också på plats under tävlingen vilket gör träningarna öppna. Under lov har vi inga vanliga träningar utan två tider i veckan kommer att bokas upp för klubbens medlemmar.

Andra orsaker kan vara sjukdom eller möten och att ingen tränare kan ersätta.

Annan info

När en öppen träning meddelas för en normalt sett vanlig träning meddelas bara de som vanligtvis tränar på den träningen.

När det gäller öppna träningar under lov så gäller det alla aktiva badmintonspelare i klubben. Då vi bara har tre banor är det först till kvarn och är man bara två spelare kan man behöva dela banan med två andra. Ibland brukar vi kunna boka upp en tennisbana med linjer för fyra badmintonbanor till ifall det är många på plats.

Boka din nästa bana på Hellströms Arena

Kolla tillgängliga tider för att boka en bana nu!

Nyheter från badmintonsektionen

Se de senaste uppdateringarna från badmintonsektionen!